Paznokcie, które znaczą! Oscary 2020

Nominowana do Oscara Cynthia Erivo zachwyciła podczas gali wykonaniem "Stand Up", ale też paznokciami - jej piękny manicure był hołdem dla czarnoskórej abolicjonistki Harriet Tubman.

Cynthia Erivo była jedyną czarnoskórą osobą nominowaną w tym roku do Oscarów we wszystkich kategoriach aktorskich. A to dzięki występowi w “Harriet” – poruszającym dramacie o tytułowej Harriet Tubman. Kim była?

Tubman urodziła się w 1822 r. w niewoli, uciekła od swoich właścicieli z niewolniczego Południa na Północ USA, a potem uruchomiła sieć pomocy, dzięki której uciekło ponad 70 innych osób. W czasie wojny secesyjnej była pielęgniarką, kucharką, ale też szpiegiem. Po wojnie stała się z kolei ikoną odważnej walki o prawa kobiet – słynne były jej przemówienia na wiecach i w kościołach. W 2020 roku jej podobizna ma pojawić się na amerykańskim banknocie dwudziestodolarowym – do tej pory był na nim prezydent (i właściciel niewolnik) Andrew Jackson, który ma trafić na drugą stronę banknotu.

Jednym z najbardziej przejmujących momentów Oscarowej gali okazało się wykonanie piosenki “Stand Up” – była to jedna z czterech piosenek nominowanych w kategorii najlepszy utwór muzyczny. Cynthia Erivo nie tylko ją śpiewa, ale jest też jedną z jej współautorek.

Paznokcie z ważnym przesłaniem

Cynthia Erivo zachwyciła wykonaniem piosenki, piękną kreacją, ale przede wszystkim – swoimi paznokciami.

Jej wyjątkowy manicure inspirowany był malarskim arcydziełem samego Vincenta Van Gogha “Gwiaździsta noc”. Piękny przykład nail art miał jednak dodatkowe znaczenie – Harriet Tubman podczas swojej ucieczki z Południa na Północ kierowała się układem konstelacyjnym gwiazd.

Cynthia Erivo i jej manicure podczas Oscarów 2020

Za manicure odpowiadała wybitna artystka paznokci Gina Oh. W rozmowie z “Vogue” opowiadała: “Gdy Cynthia powiedziała, że chce uzyskać nail art inspirowany gwiazdami i Harriet Tubman, od razu pomyślałam o obrazie Van Gogha “Gwiaździsta noc”. Wymieniałyśmy się pomysłami, a ona zakochała się w pomyśle na opalizujący odcień – i zachwyciła ideą, żeby stworzyć na paznokciach kontrast dwóch różnych wzorów”.