Grzybica paznokci (onychomikoza) to poważny problem, nie tylko estetyczny. Domowe sposoby są nieskutecznie, a czasami szkodliwe, dlatego w przypadku tej przypadłości konieczna jest wizyta u lekarza. Co na grzybicę paznokci?

Grzybicą stóp i paznokci bardzo łatwo się zarazić, na przykład na basenie, saunie, podczas wyjazdu lub wkładając obuwie zakażonej osoby. Chorobę tę wywołują najczęściej grzyby dermatofity lub drożdżaki. Zakażenie szybko się rozprzestrzenia, dlatego po zauważeniu zmian na płytce paznokcia należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej dermatologa. On najlepiej będzie wiedział, co na grzybicę paznokci sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

Objawy grzybicy paznokci

Do leczenia grzybicy paznokci trzeba podejść poważnie, ponieważ zignorowanie choroby może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Infekcja grzybicza zaczyna się często niewinnie, jednak szybko się rozprzestrzenia, może zainfekować inne paznokcie, skórę lub inne części ciała, a także łatwo przenieść się na inne osoby.

Jakie są główne objawy grzybicy paznokcia?

  • przebarwienia lub zmiana barwy płytki paznokcia na żółtawy, biały, brązowy, a nawet zielony lub czarny
  • zgrubienie płytki,  łamliwość paznokcia
  • odkształcenia paznokcia, może być pofałdowany lub mieć widoczne bruzdy
  • widoczne oddzielanie się paznokcia od łożyska
  • nieprzyjemny zapach
  • ból lub swędzenie w okolicy paznokcia

Po zauważaniu powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który wystawi receptę na odpowiedni środek przeciwgrzybiczy lub doradzi jakie leki dostępne w aptece bez recepty warto kupić.

Leczenie grzybicy paznokci – co na grzybicę paznokci?

Decyzję o tym, co na grzybicę paznokci zastosować w przypadku konkretnego pacjenta najlepiej pozostawić lekarzowi. Dostępne są bardzo różne leki i preparaty na grzybicę. Dermatolog może zdecydować o podaniu preparatu doustnego, a także zalecić maść, żel lub lakier do paznokci. 

Warto wiedzieć, że istnieje wiele nieskutecznych sposobów łagodzenia objawów grzybicy. Nie warto tracić czasu na domowe metody, ponieważ niemal na pewno okażą się one nieskuteczne, a szybkie wdrożenie leczenia jest kluczowe dla zatrzymania infekcji paznokcia. Ponadto wiele z nich może nawet zaszkodzić, podrażniając skórę, powodując uczulenie lub zaburzając naturalne pH płytki, co sprzyja rozwojowi infekcji. Do nieskutecznych domowych sposobów „leczenia” należą między innymi: namaczanie paznokci w wodzie z sodą lub wodzie utlenionej, stosowanie olejku z drzewa herbacianego, nakładanie czosnku lub jogurtu naturalnego. Zatem co na grzybicę paznokci? Wyłącznie leki na grzybicę zalecone przez lekarza.

Najskuteczniejsze preparaty na grzybicę paznokci

Zadaniem wszystkich leków przeciwgrzybiczych jest zniszczenie dermatofitów lub drożdżaków odpowiedzialnych za grzybicę paznokci u rąk lub stóp. Dostępne są trzy rodzaje środków:

  • Preparaty doustne. Tabletki lub kapsułki, przedostające się do krwi w celu zwalczenia grzybów. Działają skutecznie i szybko, są też mało uciążliwe w regularnym stosowaniu. Niestety są to dość silne środki, które mogą mieć skutki uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami, nie każdy może je zatem stosować. Niewskazane są między innymi dla kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ mogą przenikać przez łożysko oraz dostać się do mleka matki.
  • Preparaty miejscowe. Mają postać maści, żelu lub kremu, są wygodne w stosowaniu, ale żeby zadziałały, muszą być używane regularnie przez dłuższy czas. Wiele z tych środków na grzybicę można dostać w aptece bez recepty. Ich działanie jest nieco słabsze w porównaniu ze środkami doustnymi, jednak wykazują znacznie mniej skutków ubocznych. Można je również stosować pomocniczo razem z tabletkami na receptę.
  • Lakiery do paznokci. Środki w postaci lakieru tworzącego warstwę ochronną są tym, co na grzybicę paznokcia działa najsłabiej, jednak ich dużą zaletą jest łatwość stosowania i duża dostępność. Wystarczy raz na jakiś czas pokryć nimi paznokcie dotknięte grzybicą, by mogły przeniknąć wgłąb płytki i zwalczać grzyby.

Co zrobić, żeby leczenie grzybicy było skuteczne?

Żeby leczenie onychomikozy było skuteczne, konieczna jest wytrwałość i systematyczność. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w wyglądzie paznokci warto jak najszybciej udać się po poradę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Następnie trzeba postępować według zaleceń i stosować dokładnie to, co na grzybicę paznokci stóp lub rąk przepisał lekarz tak długo, jak to konieczne.

W leczeniu i profilaktyce grzybicy kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny i troska o pielęgnację paznokci. Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, wkładać przewiewne obuwie w odpowiednim rozmiarze oraz używać wyłącznie własnych przyborów do manicure lub pedicure. Dzięki temu ten uciążliwy problem szybko zostanie zażegnany i nie powróci.

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.