Wrastające paznokcie u stóp to coraz częściej spotykany problem u dorosłych, ale także u dzieci. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie „co na wrastające paznokcie?”, zapoznaj się z tym artykułem!

Stan zapalny płytki paznokcia u stopy potrafi być bardzo nieprzyjemny w skutkach. Jest bolesny, utrudnia poruszanie się, a jego wyleczenie nierzadko wiąże się z poświęceniem na nie sporo czasu. Brzeg paznokcia jest niesłychanie podatny na różne nieprzyjemne dolegliwości, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp. Nim o tym, warto jednak zastanowić się, skąd bierze się ten problem i jak jemu zaradzić.

Czym jest problem wrastającej płytki paznokcia?

Gdy płytka paznokcia zaczyna wrastać w wał boczny dużego palca u stopy, mowa o wrastającym paznokciu. Pierwsze objawy wrastającego paznokcia to m.in. widoczne zaczerwienienie skóry oraz dolegliwości bólowe podczas chodzenia.

Bagatelizowanie tego faktu może doprowadzić do obrzęku wału paznokciowego oraz powstania rany, do której w każdej chwili może wdać się infekcja czy nagromadzić się ropa. W chwili dostrzeżenia problemu należy bezzwłocznie udać się po pomoc do lekarza w celu podjęcia leczenia.

Przyczyny wrastających paznokci

Powodów, dla których paznokieć nie rośnie prawidłowo, może być kilka. Najczęściej spotykanym z nich jest błędne obcinanie paznokci do zbyt krótkiej długości, co sprawia, że paznokieć może zacząć odrastać w złym kierunku. Innym powodem może być obcinanie paznokci „na okrągło”, w wyniku czego przy wale skórnym może zostać ostra część płytki, która odrastając, będzie się wbijać w skórę.

Zbyt ciasne obuwie lub źle dobrane to następna z przyczyn, która może prowadzić do dyskomfortu związanego z wrastającą tkanką. Inne przyczyny, to wszelkie urazy czy przeciążenia, nadwaga lub szybki przyrost masy ciała, a także różnego rodzaju choroby czy deformacje stóp.

Leczenie wrastających paznokci

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która utrudnia codziennie funkcjonowanie, dlatego ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Najlepiej udać się do podologa, czyli specjalisty od zdrowia stóp. To on oceni poziom wrastania płytki, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie.

Prawidłowa kosmetyka paznokcia

W prostych przypadkach wrośnięty paznokieć zwykle wystarczy odpowiednio przyciąć, by podczas odrastania żadne ostre fragmenty nie wbijały się w skórę. Niekiedy udaje się to zrobić samodzielnie w domu, należy jednak pamiętać o dokładnym wycięciu paznokcia.

Klamra na wrastające paznokcie

W przypadkach, gdy paznokieć wrastający w wał paznokciowy powoduje ból w wyniku powstania rany, bardzo często stosowane są odpowiednie klamry, które kierują prawidłowym wzrostem paznokcia. Niezbędne jest w tym działanie lekarza, który wie, jak we właściwy sposób ją założyć.

Zwykle przy tej metodzie leczenia należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem taka klamra wymaga zwykle długofalowego działania, a więc kilku wizyt u specjalisty, który będzie korygował jej położenie. Ta bowiem „przemieszcza się” wraz ze wzrostem paznokcia ku koniuszkowi palca.

Wrastający paznokieć – leczenie chirurgiczne

Może być tak, że klamra na wrastające paznokcie okaże się nieskuteczna w wyniku zaawansowania problemu. W takich wypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest część paznokcia, a niekiedy jego całość. Następnie, pod kontrolą lekarza, paznokieć odrasta na nowo.

Pielęgnacja stóp z wrastającymi paznokciami

Bardzo ważna jest higiena stóp, która niekiedy bywa jednak pomijana. Aby wyleczyć wrastający paznokieć, poza wizytą u specjalisty, warto zaopatrzyć się w maści z antybiotykiem, aby uniknąć lub wyleczyć możliwe zakażenie.

Ponadto warto używać kremu do stóp z mocznikiem, który zmiękczy skórę oraz płytkę paznokciową, zapobiegając możliwemu wrastaniu paznokcia w skórę. 

Co na wrastające paznokcie u dzieci?

Jeśli zauważysz wrastający paznokieć u niemowlaka, należy jak najszybciej skorzystać z tamponady nasączonej środkami dezynfekującymi i zaaplikować ją między paznokieć a skórę, a także udać się do lekarza. Ocena profesjonalisty stanu paznokcia dziecka jest bardzo ważna, aby wyleczyć problem w zarodku.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

Do domowych sposobów leczenia tej dolegliwości należy zaliczyć wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub soli. Następnie można spróbować samodzielnie, lekko ukierunkować paznokieć do prawidłowego wzrostu, co jest możliwe dzięki jego zmiękczeniu.

Na rynku istnieją również specjalistyczne preparaty na wrastające paznokcie do samodzielnego użycia, jednakże stosować je mogą jedynie dorośli. Mają one na celu uelastycznienie płytki paznokcia, a dzieci mają na tyle elastyczną płytkę, że użycie takiego środka mogłoby jedynie pogorszyć stan ich paznokci.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jednak najlepszą metodą na wrastające paznokcie jest zapobieganie temu. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena stóp, systematycznie i prawidłowe obcinanie paznokci „na prosto” i delikatne spiłowanie pilniczkiem ostrych krawędzi.

Dodatkowo należy pamiętać o unikaniu noszenia zbyt ciasnego obuwia, takiego jak buty na obcasie czy z wąskimi czubkami. Problem wrastania paznokcia jest uciążliwy, jednak możliwy do zapanowania nad nim, dlatego podejmij właściwe kroki już dziś! 

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.