Styl życia, w którym główny nacisk położony jest na dbanie o zdrowie, od lat jest wciąż rosnącym trendem. Prawidłowe odżywianie i codzienna dawka ruchu to już dla wielu osób oczywistość. Co jeszcze można zrobić, żeby skontrolować ogólny stan zdrowia? Jakie badania zrobić aby sprawdzić stan zdrowia?

Raz na jakiś czas warto wykonywać podstawowe badania krwi i moczu oraz inne badania diagnostyczne, aby upewnić się, że w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. W tym artykule przedstawione zostaną pierwsze kroki, jakie należy podjąć w tym kierunku.

Morfologia to nie wszystko – badanie ogólne moczu, poziomu glukozy, cholesterolu i tarczycy

Różnorodność badań, jakie można wykonać, żeby ocenić ogólny stan zdrowia, może być szokująca dla osoby, która dotychczas ograniczała się do podstawowej morfologii. Pokazuje ona skład krwi, między innymi ustalając poziom obecnego stężenia hemoglobiny w erytrocycie i ilości oraz jakości białych i czerwonych krwinek. Parametry wskazane przez wynik morfologii są podstawą do pogłębienia diagnostyki w konkretnym kierunku.

Ogólne badanie moczu

W ramach drugiego podstawowego badania po morfologii warto sprawdzić stan moczu. Czynniki, które są sprawdzane to między innymi barwa, odczyn i PH, a także to czy w składzie nie znajdują się niepożądane cząsteczki białka, glukozy, kryształy czy bakterie. Choć w przypadku tych ostatnich bardziej precyzyjne będzie wykonanie badania przesiewowego. Ewentualne odchylenia od norm sugerują lekarzowi kierunek dalszego działania. Ogólne badanie moczu może pomóc w wykryciu takich chorób jak toczeń, choroby nerek, choroby dróg moczowych, a także powikłań cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia powinno obejmować także sprawdzenie poziomu cukru we krwi. Może się ono kojarzyć z piciem szklanki słodkiej wody na czczo, jednak bez obaw.  W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie na podstawie próbki krwi pobieranej z palca. Osobom niebędącym w ciąży oraz bez obciążeń genetycznych może się wydawać zbędne, jednak należy pamiętać, że cukrzyca typu 2. rozwija się w organizmie z powodu niewłaściwego trybu życia, zatem może dotknąć każdego.

Badanie cholesterolu całkowitego, LDL oraz HDL 

Zwykle młodzi ludzie nie myślą nawet o tym, aby zainteresować się poziomem cholesterolu we własnej krwi. Tymczasem pierwszą kontrolę tego wskaźnika warto wykonać już po ukończeniu 20. roku życia. Należy pamiętać, że istnieją tłuszcze „dobre” – HDL i „złe” – LDL. Kluczowe jest określenie zachodzących między nimi proporcji. Zaburzone wartości mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób układu krążenia takich jak miażdżyca, zawał serca, czy udar mózgu. Szczególne wskazania do niezwłocznego wykonania testu lipidowego to uwarunkowania genetyczne, palenie, nadwaga, nadciśnienie i cukrzyca.

Badanie tarczycy

Test TSH badający poziom hormonu tyreotropowego jest wyjątkowo czuły, dlatego umożliwia wykrycie nieprawidłowości nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze najmniejszych dolegliwości. Kontrolowanie stanu tarczycy jest niezwykle ważne nie tylko dla kobiet. Źle funkcjonująca może przyczyniać się do problemów z płodnością, nadwagą, koncentracją, pamięcią, wahaniami emocjonalnymi i ogólnym zmęczeniem.

Jakie badania zrobić aby sprawdzić stan zdrowia – pomoc dla zagubionych, czyli gotowy pakiet badań

Jeśli masz wątpliwości od czego zacząć, możesz skorzystać z gotowych zestawów układanych pod konkretne grupy osób. Badania w pakiecie dla młodych kobiet z pewnością będą się różnić od tych dedykowanych mężczyznom. Dobrze prowadzona profilaktyka wymaga wykonywania badań bez względu na wiek i odczuwany stan zdrowia. 

Jakie badania krwi warto zrobić po 30. roku życia?

Badania profilaktyczne po 30. urodzinach kobiety mogą obejmować następujące punkty:

  • Morfologia krwi
  • Triglicerydy
  • Cholesterol całkowity 
  • Cholesterol HDL w surowicy 
  • Cholesterol LDL – wyliczany
  • Magnez w surowicy
  • Żelazo w surowicy
  • Ferrytyna
  • Glukoza
  • Wolna trijodotyronina 
  • Wolna tyroksyna 
  • Test ROMA
  • Estradiol
  • Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji
  • D-dimery 
  • Witamina 25(OH)D Total
  • Aminotransferaza alaninowa
  • Kreatynina w surowicy

W przypadku mężczyzn lista jest nieco krótsza i nie obejmuje kontroli m. in.: ferrytyny, estradiolu, testu ROMA i poziomu żelaza. 

Dlaczego warto wykonywać podstawowe badania profilaktyczne, jak często je robić i jak się do nich przygotować

Wczesne wykrycie nieprawidłowości krwi umożliwia szybkie wdrożenie dalszej diagnostyki i leczenia, dzięki czemu pacjent nie odczuje poważnych dolegliwości. Większość testów warto robić co roku, a niektóre wystarczy nawet raz na 3 lata. Nie jest to zatem częstotliwość wpływająca na codzienne funkcjonowanie. Żeby wynik był wiarygodny, trzeba pamiętać o przyjściu do laboratorium na czczo. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się usługa polegająca na pobieraniu krwi w domu u pacjenta. Takie rozwiązanie dla wielu osób może być znacznie bardziej komfortowe, ponieważ w domowych warunkach łatwiej jest przygotować dziecko do badania i nie traci się czasu na dojazd do laboratorium. 

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.