Grzybica paznokci, znana również pod nazwą onychomikoza, to często występujący problem zdrowotny dotykający płytki paznokci u rąk i nóg. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat objawów, skutków oraz metod leczenia tego zakażenia. Grzybica paznokcia jak leczyć? Dowiesz się z poniższego artykułu! 

Czyj jest grzybica paznokci – przyczyny i definicja

Grzybica paznokci, a dokładniej płytki paznokciowej wywoływana jest przez różnego rodzaju grzyby. Najczęściej są to dermatofity. Infekcja bardzo dobrze i szybko rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego też najbardziej popularna jest grzybica stóp, która dotyka zdecydowaną większą ilość osób, niż grzybica obejmująca paznokcie u rąk. Stopy narażone są na różnego rodzaju grzyby na przykład podczas wizyt na basenie albo podczas intensywnych ćwiczeń i nadmiernej potliwości. Przyciasne buty oraz skarpetki ze sztucznego, nieprzepuszczającego materiału również sprzyjają rozwojowi choroby.

Objawy grzybicy paznokci – jak ją rozpoznać?

Grzybica paznokci u rąk wygląda i rozwija się analogicznie do grzybicy paznokci stóp. Jeśli rozpoznasz ją w krótkim czasie i wczesnym stadium, leczenie będzie na pewno krótsze i bardziej efektywne. Prawdopodnie do jej wyleczenia wystarczy zastosowanie miejscowych środków przeciwgrzybicznych do aplikacji bezpośrednio na płytkę paznokcia. Dlatego warto zapoznać się z objawami, które są naprawdę łatwe do zapamiętania.

Charakterystyczne objawy grzybicy paznokci to:

 • Zmiana koloru paznokci: najczęściej w przypadku zakażeń paznokci przybierają one kolor żółty, czasami brązowy lub czarny
 • Zmiana struktury: zgrubienie płytki, a także łamliwość i kruchość paznokci
 • Nieprzyjemny i intensywny zapach z okolicy zainfekowanego paznokcia
 • Uczucie bólu podczas chodzenia lub ucisku części paznokcia

Jak skutecznie pozbyć się grzybicy? – metody leczenia

W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się różnorodne metody, w zależności od stopnia zaawansowania infekcji. O tym, jaką drogę leczenia podejmiesz zadecyduje lekarz prowadzący, u którego wizyta jest obowiązkowa. Metody obejmują zarówno leczenie ogólne w postaci przyjmowania leków, jak i miejscowe, np. w formie lakieru do paznokci. Oto metody:

 • Leczenie miejscowe – stosowanie maści, kremów, czy lakierów ze składnikami aktywnymi
 • Doustne leki na grzybicę – przepisywane w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów
 • Nowoczesne metody leczenia – takie jak terapia laserowa czy również metody chirurgiczne.

Skutki nieleczonej grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to choroba, którą trzeba leczyć. Ignorowanie objawów połączone z brakiem podjęcia leczenia może prowadzić do poważniejszych konsekwencji w przyszłości. Jest to między innymi rozprzestrzenianie się infekcji w macierz paznokcia, na inne części ciała, trwałe uszkodzenie paznokci, a nawet uciążliwy ból uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności. Kolejnym skutkiem jest oczywiście też aspekt estetyczny. Paznokcie zmienione chorobowo są chropowate, pogrubione, zniekształcone i zabarwione.

Zapobieganie grzybicy – proste wskazówki

Leczenie to sprawa oczywista, jednak nie należy zapominać o tym, że profilaktyka jest równie istotna. To właśnie dzięki działaniom profilaktycznym można uniknąć infekcji i rozwojowi grzybicy, a tym samym zapobiec późniejszym nieprzyjemnym skutkom. Aby zapobiec grzybicy paznokci, zaleca się:

 • Bezwzględne utrzymywanie higieny dłoni i stóp, częste mycie z użyciem mydła i dezynfekcja
 • Zrezygnowanie z chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna
 • Regularne stosowanie odpowiednich środków bakteriobójczych, szczególnie w miejscach, w których znajduje się wiele ludzi
 • Prawidłowe przycinanie paznokci (nie za krótko), używanie sterylnych narzędzi do manicure/pedicure

Grzybica paznokcia jak leczyć i dlaczego warto

Grzybica paznokci to nie tylko problem kosmetyczny czy estetyczny, ale choroba, która może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Prawdą jest, że płytka paznokciowa objęta chorobą grzybiczą może sprawiać dyskomfort ze względu na jej wygląd. To także przeciwwskazanie do wykonywania jakichkolwiek stylizacji paznokci, co również może stwarzać komplikacje dla wielu osób korzystających z tej usługi. Wczesne rozpoznanie połączone z odpowiednim leczeniem są kluczowe do uniknięcia długoterminowych skutków.

Szybka, zdecydowana reakcja i bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza to najlepsza droga do odzyskania zdrowych i mocnych paznokci. Pamiętaj, że leczenie grzybicy jest procesem, dlatego miej w sobie cierpliwość. Tylko w ten sposób efektywnie rozwiążesz ten problem.

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.