Bolące stawy to spory problem, który utrudnia życie każdemu. Często uważa się, że zapalenie stawów dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych, a dotyczy to m.in. osób młodych czy w szczególności sportowców. Stawy zawierają maź, którego brak umożliwia codzienne funkcjonowanie. Jakich witamin brakuje gdy bolą stawy? Jak sobie radzić z takimi problemami? Jak warto zadbać o swoją strukturę stawów? Jeżeli chcecie wiedzieć, co warto wziąć pod uwagę, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Stawy to ruchome połączenia między połączeniami kości. Problemy z nimi to choroba zwyrodnieniowa, więc należy o siebie dbać, ponieważ ból stawów to przypadłość, która może przytrafić się każdemu, a nie wolno poddawać się bólowi.

Witaminy na stawy i kości – co warto brać?

Nasze kości i stawy mają swój termin przydatność. Niedobór witamin sprawia, że jesteśmy mocno ograniczeni ruchowo i musimy sięgać pomocy specjalistów. Przyczyny bólu stawów mogą być różne, jednak jedną z nich jest niedobór witamin. Warto uzupełnić je jak najszybciej, żeby nie przyczyniać się do powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów. Na stawy warto wybierać suplementy i witaminy, jednak o tym powiemy później.

Zacznijmy od tego, że niedobór witaminy A, witaminy D, witaminy E, witaminy K sprawiają, że mogą pojawiać się choroby stawów. Należy je regularnie uzupełniać, żeby poziom kolagenu był odpowiedni. Oczywiście, są też rozwiązania prostsze, jednak należy za nie zapłacić więcej i są bardziej inwazyjne. Może być to zastrzyk z kwasem hialuronowym, natomiast jest to bezbolesne. Gwarantujemy, że wtedy dolegliwości bólowe znikną, jednak należy cały czas dbać o to, by dostarczać wapń czy magnez do naszego organizmu.

Witaminy na mięśnie i stawy i kości są wręcz zbawienne. Elastyczność stawów jest tym, na czym zależy każdemu. Dlatego też ruchomość stawów jest możliwa dzięki regularnej suplementacji i produkcji kolagenu, ale bez kolagenu jest to niemożliwe. Ponadto witamina d3 bardzo dobrze zrobi stawom, jak też witamina C.

Jakich witamin brakuje gdy bolą stawy? Gdzie szukać witaminy D3 czy witaminy C na kości i stawy?

Wspomnieliśmy już wyżej, że witaminy z grupy A,D,E,K są nam bardzo potrzebne. To niejedyni nasi naturalni sprzymierzeńcy z problemami stawowymi, ponieważ witaminy: B6 i B1 również pomogą, a witaminy na bolące stawy powinniśmy zażywać regularnie. 

Jeżeli chcemy poszukać witamin i minerałów, to znajdziemy je w takich produktach jak:

  • witamina C: papryka, brokuły, czarna porzeczka
  • witamina A: marchew, kapusta
  • witamina D: tłuste ryby
  • witamina K: jarmuż, szpinak
  • witamina B: orzechy, podroby
  • witamina E: orzechy, oleje, nasiona

To oczywiście nie są wszystkie produkty z tych grup witamin. Pamiętajcie, aby zawierały one cynk, żelazo czy wapń, które pozwolą chrząstkom stawowymi na większy zakres ruchu i tym samym ból mięśni nie będzie się pojawiać tak często. Oczywiście, stawy mają swój termin przydatności, jednak odłożenie degeneracji w czasie jest jak najbardziej możliwe.

Problemy z mazią stawową nie są wcale rzadkie i można też wybrać preparaty na stawy, które pomogą nam w utrzymaniu zdrowych kości, ponieważ dostarczające one niezbędnych witamin i składników budujących kości i chrząstki. 

Czy kwas hialuronowy i suplementy na stawy to jedyne rozwiązanie? Co robić, gdy bolą stawy?

Chcąc odpowiedzieć jak najprościej – nie, to nie są jedyne rozwiązania. Nie ma jednak co podważać ich skuteczności, ponieważ witamina C jest niezbędna, tak samo jak też inne witaminy. Dobrej jakości suplementy znacznie ułatwią nam wzmocnienie stawów, a odpowiedni poziom witaminy przełoży się na naszą energię. Osłabienie mięśni wcale nie musi towarzyszyć osobom starszym. Coraz częściej dotyczy to osób młodych czy sportowców, których organizmy są mocno eksploatowane i narażone na poważne urazy. 

Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny, żeby uniknąć zwyrodnienia stawów. Nie mówimy o tym, żeby się katować sportem, jednak nasz stan stawów i mięśni w dużej mierze zależy od nas. Witaminy na stawy, mięśnie i kości to bardzo dobra opcja, jednak są też inne rozwiązania. Przykładem może być chociażby glukozamina.

Pamiętajmy, żeby też nie przesadzać i wmawiać sobie, że siedzący tryb życia jest dobrą alternatywą, ponieważ tak nie jest. Na pewno trzeba stosować odpowiednie środki, jak chociażby kolagen na stawy, można też wprowadzić diety na stawy, ale pamiętajmy, że ruch to podstawa. Przykładem dobrego posiłku na stawy mogą być chociażby zimne nóżki, które posiadają mnóstwo kolagenu i warto nimi uzupełnić codzienną dietę, by uniknąć degeneracji stawów. Brak aktywności fizycznej to jedno, ale odżywianie jest bardzo ważne.

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.