Doskonały stan paznokci to marzenie wielu osób. Starają się o nie dbać, chronić przed zniszczeniem i różnego rodzaju zagrożeniami, a, tak czy inaczej, dochodzi do ich ułamań i wyszczerbień. Odpowiedzialne za to mogą być niedobory witamin. Jakie witaminy na paznokcie powinny być dostarczane do ciała? Sprawdź, co suplementować!

Brzydkie, łamliwe, nieestetyczne i zwyczajnie brzydkie paznokcie to prawdziwa zmora. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak kiepska kondycja paznokci nie zawsze musi być wynikiem nieodpowiedniego ich traktowania, lecz bardzo często jest efektem po prostu niedoborów pewnych witamin. Warto więc sprawdzić, jakie witaminy na paznokcie mają największy wpływ, a także jak się je powinno suplementować, aby odpowiednio odżywić paznokcie i znacznie je wzmocnić.

Czy witaminy mają duży wpływ na wygląd paznokci?

Wiele osób zastanawia się, czy niedobór witamin i minerałów może być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia, w tym mieć negatywny wpływ na paznokcie. Osoby te uważają, że kruchość i łamliwość paznokci to efekt np. pracy fizycznej, kontaktu ze środkami chemicznymi czy innych niezależnych czynników. Wiedzieć jednak trzeba, że za wysoką łamliwość paznokci w dużej mierze odpowiada niedobór składników odżywczych. Stan paznokci jest wypadkową ogólnego stanu organizmu. A na to kolosalny wpływ ma właśnie dieta, poziom witamin i przyswajane składniki mineralne. Co zrobić, gdy cierpimy na nadmierną kruchość paznokci? Najważniejsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Łamliwe i kruche paznokcie — czy minerały i witaminy mogą być przyczyną?

Kruchość paznokci to olbrzymi problem dla wielu osób. Rozdwajające się paznokcie i brzydko wyglądająca płytka paznokcia to przede wszystkim problem natury estetycznej, lecz wiedzieć trzeba, że ich stan odzwierciedla ogólną kondycję całego ciała. Łamliwe i rozdwajające się paznokcie to pierwszy sygnał, że z ciałem dzieje się coś naprawdę złego. Może to być wynik zwykłego osłabienia, lecz również zaburzenia produkcji kolagenu i innych składników budulcowych paznokci. Ich kruchość i łamliwość to znak, że należy naprawdę poważnie zastanowić się nad wzmocnieniem nie tylko paznokci, lecz także całego ciała. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem i przebadać poziom poszczególnych witamin i minerałów.

Jakie witaminy na paznokcie warto brać?

Które witaminy mają szczególny wpływ na kondycję paznokci? Zdecydowanie najważniejsza jest witamina C, która bierze udział w produkcji kolagenu, czyli substancji mającej ogromny wpływ na włosy i paznokcie. Niedobór witaminy C może powodować powstawanie na paznokciach plamek oraz inne poważne problemy z paznokciami.
Bardzo ważne jest również odpowiednie stężenie witamin z grupy B. Szczególnie ważna jest witamina B12, której niedobór objawia się pofalowaniem struktury paznokcia. Niedobór witaminy B12 może sprawiać, że paznokcie stają się cienkie. A jak wiadomo, kruchość i łamliwość paznokci to naprawdę poważny problem.
Niezwykle ważna jest witamina E, która wzmacnia wzrost paznokci i sprawia, że stają się mocniejsze. A mocne paznokcie to zdecydowanie mniejsze ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie paznokci.
Wspomnieć trzeba także o specjalnej witaminie, która wytwarzana jest jedynie w kontakcie ciała ze słońcem. Witamina D, bo to o niej mowa, odpowiada w ciele za gospodarkę wapnia. Brak tej substancji sprawi, że paznokcie staną się kruche i łamliwe.
Oczywiście nie można pominąć ogromnego znaczenia witaminy A na wygląd i stan paznokci. Witamina A odpowiada za regenerację komórek i jest jednym z lepszych sposobów na wzmocnienie płytki paznokciowej.
Na koniec wspomnieć trzeba, że łamliwe paznokcie mogą być wynikiem niedoboru minerałów. Na zdrowie paznokci wpływa przede wszystkim krzem, cynk, ale też kwas foliowy i biotyna.

Jak przyjmować witaminy na wzmocnienie paznokci?

Skoro wiemy już, że witaminy i składniki mineralne mają bardzo silny wpływ wzmacniający włosy i paznokcie, warto się teraz dowiedzieć, w jaki sposób powinna wyglądać ich suplementacja. Słabe paznokcie można wzmacniać, stosując specjalne odżywki do paznokci, tabletki na paznokcie, ale też suplementy diety. Pamiętać jednak trzeba, że suplement na paznokcie powinien zawierać wszystkie cenne witaminy i minerały.

Domowe sposoby na poprawę wyglądu paznokci

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, lecz dobra kondycja ciała, w tym zdrowe paznokcie, mogą być efektem pewnych domowych sposobów leczenia. Skórę i paznokcie można wzmocnić produktami, które wszyscy mamy np. w kuchni. Wśród najlepszych substancji wzmacniających paznokcie znajduje się sok z cytryny. Wystarczy tylko raz dziennie przetrzeć paznokcie plasterkiem cytryny, aby bardzo szybko wyraźnie poprawić ich wygląd.

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.