Nie ma takiej osoby na Ziemi, która nie chciałaby być szczęśliwa. Nasz dobrostan psychiczny i społeczny zależy od nas. Nikt też nie chce mieć problemów z innymi ludźmi. Jeżeli chcemy dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, należy znaleźć odpowiednią równowagę. Jak dbać o zdrowie psychiczne? Z naszymi poradami postaramy się, aby to było łatwiejsze.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako stan całkowitego samopoczucia psychicznego i dobrostanu fizycznego, ale też społecznego. Jak więc dbać o zdrowie psychiczne? 

Aktywność fizyczna a dobrostan psychiczny

 Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Nie ma co ukrywać, że higiena ducha jest ważna, ale również aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne. Brak sportu sprawia, że możemy mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Dla naszego równowagi psychicznej wręcz wskazane jest to, aby się dobrze zmęczyć, co przełoży się na lepszy sen, ale o tym powiemy sobie już później.

Definicja zdrowia wyżej przez nas przedstawiona nie bez powodu ujmowała sport, bo jakakolwiek aktywność w zakresie ruchu jest pożyteczna. Co to ma być? Może być to jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, siłownia, bieganie, taniec, ale tak naprawdę może być to wszystko. Sport pozytywnie wpływa na nasze ciało, bo nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Równowaga między życiem jest bardzo ważna, więc trzeba dbać o regularną aktywność fizyczną i czerpać radość życia w taki sposób. Jeżeli chwilowo nie możecie uprawiać sportu, to zamiast tego warto chociażby spacerować, ale jednak pamiętajcie, żeby zrobić następnego dnia coś więcej, bo do prawidłowego funkcjonowania organizmu ruch jest nam potrzebny. Nie tylko dla ciała, ale ducha.

Warto dbać o zdrowie psychiczne poprzez racjonalny sen. Czy taki dobrostan jest możliwy?

Bez snu nie da się obyć. Przed położeniem się do łóżka dobrze się zmęczyć o czym mówiliśmy, jednak istotne jest to, ile śpimy. Specjaliści mówią jasno, że 9h to najlepszy czas na cen. Tyle godzin na dobę to zdecydowanie odpowiednio długi sen, jednak taki wypoczynek ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie kolejnego dnia. Mamy ogrom energii i radość z życia, bo nie jesteśmy zmęczeni i nic nam się nie chce kolejnego dnia.

Bardzo dobrą praktyką jest spanie o regularnych porach. Oczywiście, czasem nie da się spać 9h, jednak pamiętajmy, że 6 do 9 godzin to idealny czas na regenerację. Dobry sen wpływa na pracę całego układu nerwowego, a jeżeli mamy problemy ze snem, to zadbajmy o książkę, a może włączenie telewizji – to może nam pozwolić swobodnie zasypiać, chociaż może być też tak, że się obudzimy z włączonym sprzętem.

Czym jest zdrowie psychiczne? Jak dbać o zdrowie psychiczne? Dobre odżywianie!

Nie każdy wie, że na pogorszenie zdrowia, również tego psychicznego wpływa odżywianie się. Nie każdy docenia rolę zdrowia psychicznego, a powinien. Poziom stresu w dzisiejszych czasach jest przeogromny i dotyka już najmłodszych osób. Zdrowie fizyczne jest ważne, jednak do zaburzeń psychicznych mogą doprowadzić też kłopoty z odżywianiem. Niestety, zdarza się tak, że osoby chcą na siłę schudnąć, co może skończyć się wizytą w szpitalu i załamaniem nerwowym, bo nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.

Dobre odżywianie to takie, w którym nie brakuje warzyw, owoców, mięsa i wszystkich tych minerałów i witamin, które są nam na co dzień potrzebne. Wystarczy zbilansować swoją dietę i zauważymy, że poczujemy się lepiej, jak również wzrośnie nasza kondycja fizyczna. 

Relacje społeczne wpływają na naszą psychikę!

Psychika jest kwestią mocno nieodgadnioną i na pewno wielu specjalistów jeszcze nie odkryło wielu rzeczy. Przede wszystkim psychiatrzy podkreślają psychologiczny aspekt relacji z innymi. Unikanie ludzi sprawia, że pojawiają się zaburzenia mowy, jak również nie ma drugiej osoby, której można zwierzyć się ze swoich problemów. Naturalnie, jedni mają usposobienie bardziej ekstrawertyczne od drugich, jednak dobry psychoterapeuta jako jedną z form przełamywania barier międzyludzkich, na pewno poleci przebywanie wśród osób, by móc z nimi nawiązać relację.

Nasze poczucie szczęścia niekoniecznie zależy od tego z iloma osobami się przyjaźnimy, bo uzyskać szczęście można w różny sposób. Niemniej jednak do zaburzeń zdrowia psychicznego dochodzi wskutek braku kogoś, na kim można oprzeć swoje życie. Zdrowie psychiczne stanowi nasz fundament i od tego wszystko się zaczyna. Wystarczy zauważyć, jak depresja stała się problemem na całym świecie, co tylko pokazuje, że są choroby, które mogą spotkać każdego. 

Specjaliści radzą – wypełniony grafik to podstawa!

Zdarza się, że niektórzy pracują zbyt za dużo i nie znajdują w swoim grafiku czegokolwiek, co by ich mogło zadowolić. Niestety, bywa i tak, że osoby mające zbyt wiele wolnego czasu za dużo myślą i nie potrafią znaleźć odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Wypełnienie grafiku i stworzenie planu dnia sprawi, że będziemy mieli większe poczucie organizacji i tym samym łatwiej będzie nam wpisać różne aktywności. Niekoniecznie musi to tylko sport, bo może być to lektura książki, nauka języków czy nawet gra na komputerze.

Pamiętajcie, że jeżeli zobaczycie problemy ze zdrowiem psychicznym, to nie bójcie się skorzystać z kompleksowej pomocy psychiatrycznej. Warto dowiedzieć się więcej na temat psychiki człowieka i udać się do lekarza – nie jest to żaden powód do wstydu!

Magda (14)

Magdalena jest sercem i duszą "CzasPaznokci". Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania artystka manicure, która swoje bogate doświadczenie zdobywała w renomowanych salonach w Polsce i za granicą. Przez lata pracy Magdalena doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie nail artu, uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach. Jej prace charakteryzują się nie tylko perfekcją wykonania, ale również unikatowym stylem, który łączy w sobie najnowsze trendy z klasyczną elegancją.