Samo farbowanie włosów w domu wydaje się prostą czynnością, z którą każdy powinien sobie poradzić. Sen z powiek spędzają dopiero kleksy farby, które przez nieuwagę mogą znaleźć się na skórze, ubraniach czy meblach. Ich usunięcie jest trudne, ale możliwe – kwestia tego, czym zmyć farbę do włosów zależy na jakim materiale powstał uporczywy ślad.

Może zanim rozpocznie się farbowanie włosów, należy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni, które mogą ulec poplamieniu. Jeszcze innym sposobem na bezpieczną koloryzację włosów jest…wizyta w salonie fryzjerskim. 

Czym zmyć farbę do włosów – czy są skuteczne sposoby?

Wystarczy sprawdzić skład, by przekonać się, że preparaty do farbowania włosów są silną chemią – w końcu ich celem jest zmiana naturalnej barwy włosa, a to wymaga rozchylenia jego łuski i wprowadzenia do niej barwnika. W składzie trwałych farb do włosów można znaleźć substancje alkaliczne, które mają działanie zasadowe (utleniające) oraz barwniki. Tak naprawdę składy produktów do koloryzacji różnią się w zależności od producenta, dlatego ciężko jest zastosować jedną, skuteczną metodę na usunięcie plam. Jeśli farba wnika do struktury włosów i niszczy naturalny kolor, tak mocno obciążając włosy to wyobraźmy sobie, jakie jest jej działanie na meblach czy ubraniach. Duża ilość substancji chemicznych, a także różnego tylu barwniki powodują, że zabrudzenia po farbie do włosów są naprawdę uciążliwe. W przypadku takich plam liczy się czas – najłatwiej można je usunąć, jeśli dopiero co powstały. Już po kilku minutach produkt do koloryzacji może na trwałe wniknąć w strukturę różnych materiałów, nie tylko włosów.

Plamy z farby do włosów na skórze

Podczas farbowania włosów największe ryzyko zabrudzenia dotyczy skóry twarzy, karku czy dłoni. Usuwanie farby do włosów ze skóry powinno zostać wykonane zaraz po zauważeniu plamy lub tuż po zakończeniu procesu koloryzacji. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? Jeszcze zanim farba zaschnie, powinno się ją stosunkowo łatwo zmyć niewielką ilością szamponu, wodą z mydłem lub chusteczką nasączoną preparatem do demakijażu. Mocne, podobne do rozpuszczalnika działanie ma zmywacz do paznokci. Należy jednak pamiętać, że ma on działanie podrażniające skórę, dlatego nie powinno się go nadużywać. Ryzyko zabrudzenia skóry można zminimalizować jeszcze zanim rozpocznie się farbowanie. W tym celu należy posmarować tłustym kremem obszary skóry poniżej linii włosów, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenie. Alternatywnym produktem może być również olej kokosowy. Tłuszcz skutecznie blokuje dostęp substancji chemicznych do skóry, przez co można uchronić się przed mało estetycznymi poplamieniami. Kolejną formą zabezpieczenia skóry i paznokci przed drażniącą farbą jest założenie jednorazowych rękawiczek. 

Plamy z farby do włosów na meblach i ubraniach

Jeśli podczas nakładania farby preparat spadnie na ubranie czy meble, wówczas problem może okazać się naprawdę poważny. Domowe sposoby na zmycie tak uciążliwych smug lub rozjaśnień materiału nie zawsze są skuteczne – im szybciej zostaną zauważone, tym większa jest szansa na powodzenie. Białe tkaniny warto potraktować wodą utlenioną lub wybielaczem, a następnie szybko nastawić do prania. Kiedy nie mamy możliwości zastosowania tych środków, podobne (chociaż nieco łagodniejsze) działanie ma świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Jeśli kleks powstał na materiale o innej barwie to należy szybko umyć resztki farby i użyć obficie lakieru do włosów. W przypadku mebli działanie jest takie samo, należy jednak ręcznie zmyć farbę i następnie spłukać/zetrzeć resztki zastosowanych środków. Możliwe, że dla uzyskania lepszego efektu zabieg trzeba będzie powtórzyć. 

Czy można zmyć farbę z włosów? Czym zmyć farbę do włosów?

Zmycie farby ze skóry jest znacznie prostsze niż usunięcie jej z włosów. Ciepła woda i szampon nie wystarczą, by usunąć barwnik, który wniknął do wnętrza włosa. Nieudane farbowanie może zdarzyć się każdemu, szczególnie w przypadku używania drogeryjnych, tanich farb do włosów. Czym zmyć farbę do włosów? Nie należy stosować domowych sposobów na powrót do naturalnego koloru – lepiej zdać się na wiedzę profesjonalisty. Jeśli włosy są w dobrej kondycji to możliwa jest zmiana koloru włosów poprzez nałożenie nowej farby w pożądanym odcieniu. Kiedy włosy są zniszczone to szansą na usuwanie koloru nie jest możliwe – warto nieco odczekać i pokryć włosy farbą tymczasową, która będzie się stopniowo wypłukiwać, a włosy ulegną w tym czasie regeneracji. Skuteczną metodą na pozbycie się niechcianego koloru jest przeprowadzenie dekoloryzacji włosów – jest to jednak proces czasochłonny, który może wymagać co najmniej kilku wizyt w salonie fryzjerskim i co ważne – nie można wykonywać go w domu! 

Jak widać, zmyć farbę z włosów, skóry czy mebli nie jest łatwo. Użycie powyższych sposobów może znacznie pomóc w usunięciu niechcianych plam, jednak lepiej przysłowiowo „dmuchać na zimne”. Farba do włosów jest trudnym przeciwnikiem, dlatego zabezpieczenie skóry, założenie peleryny fryzjerskiej czy wykonanie zabiegu z dala od mebli to proste sposoby na koloryzację pozbawioną stresu…i niechcianych plam po farbie.

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.