Panie i panowie coraz częściej korzystają z usług kosmetycznych. Ile zarabia kosmetyczka i czy lepszą pensję uzyska, prowadząc własną działalność? Zobacz, jak kształtują się zarobki w tej branży.

Zawód kosmetyczki staje się coraz popularniejszy, bo coraz więcej osób korzysta z takich usług. Salony powstają w dużych i małych miejscowościach, a do dobrej kosmetyczki trzeba umawiać się ze sporym wyprzedzeniem. Czy tak duże zainteresowanie przekłada się na zarobki w tej branży? Ile zarabia kosmetyczka i czy lepszym rozwiązaniem jest praca na etacie, czy własna działalność?

Czym zajmuje się kosmetyczka i kosmetolog?

Salony kosmetyczne oferują podobny zakres usług, choć w niektórych miejscach jest bardziej rozbudowana oferta. Jest to spowodowane faktem, że w niektórych miejscach pracują tylko kosmetyczki, a w innych też kosmetolodzy. Różnice wynikają przede wszystkim z wykształcenia, kwalifikacji i różnych kompetencji. Kosmetyczka wykonuje zabiegi związane z pielęgnacją, upiększaniem i zdobieniem ciała, a kosmetolog może dodatkowo wykonywać zabiegi lecznicze. U kosmetyczki możesz wykonać zabiegi nawilżające ciała lub zrobić manicure, a kosmetolog może pomóc w redukcji zmarszczek czy cellulitu.

Własny salon kosmetyczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Wiele osób marzy o własnym gabinecie kosmetycznym, ale często się waha, bo zawsze jest ryzyko, że biznes nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Można jednak uzyskać wsparcie finansowe na otwarcie salonu, a tym samym zminimalizować wkład własny i ryzyko niepowodzenia. Jednak zakładając firmę, przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, a potwierdzeniem tego będzie odpowiedni certyfikat. Konieczne jest też znalezienie lokalu, który będzie przystosowany do przyjmowania klientek i zapewni im komfortowe warunki. Trzeba też pamiętać o spełnieniu wymagań sanitarno-higienicznych, gdyż przy wykonywaniu zabiegów istnieje ryzyko przeniesienia różnych chorób zakaźnych. Dobrze też mieć już wstępną bazę klientów, którzy będą korzystać z usług salonu i nie wolno zapomnieć o promocji. Wówczas można liczyć na powodzenie w pracy i wysokie zarobki. 

Praca w salonie kosmetycznym na etacie – czy się opłaca?

Nie każdy chce prowadzić własną działalność gospodarczą, a więc rozwiązaniem jest praca u kogoś. Ile zarabia kosmetyczka, pracując na pełen etat? Mediana w polskich salonach kształtuje się na poziomie 4000 złotych brutto. Czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. Praca na etacie jest dla wielu osób korzystniejsza, bo wykonuje się jedynie swoje obowiązki. Nie trzeba dbać o reklamę, wydawać pieniędzy na czynsz czy płacić składek do ZUS-u i podatku. Prowadzenie firmy wymaga ciągłej pracy nie tylko w salonie, ale i z formalnościami, których nie jest mało. A czy zarobki są dużo wyższe? Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, bo wszystko zależy od wykształcenia, oferowanych usługi i jakości. Średnio przy własnym biznesie zarobki wynoszą od 4 do 5 tysięcy złotych miesięcznie. 

Ile zarabia kosmetyczka w Polsce?

Jak już zostało wspomniane, średnie zarobki w tej branży kształtują się na poziomie około 4000 złotych. Jednak wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników i często może być znacznie wyższe. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli kosmetyczka ma wyższe kwalifikacje, większe doświadczenie i wykonuje swoje obowiązki na najwyższym poziomie, to będzie miała znacznie więcej klientek. Może też swoje usługi wycenić drożej, a tym samym zwiększyć pensję. Zadowolone klientki z chęcią zapłacą więcej, jeśli zabiegi zostaną wykonane precyzyjnie i co ważniejsze zgodnie z obowiązującymi trendami. Wówczas zarobki mogą wynieść sporo ponad 5000 złotych netto. 

Zarobki kosmetyczek – podsumowanie

Praca kosmetyczki jest ciekawym zajęciem, a przede wszystkim na co dzień ma się styczność z wieloma różnymi osobami. Zarobki w branży kosmetycznej nie należą do najniższych, a to, ile zarabia kosmetyczka, w głównej mierze uzależnione jest od kwalifikacji, ukończonych kursów i szkoleń. Średnia pensja kształtuje się na poziomie średniej krajowej, ale doświadczona i kompetentna kosmetyczka jest w stanie zarobić znacznie więcej. Popyt na tego rodzaju usługi cały czas rośnie i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości się to zmieniło. To znaczy, zmiany mogą nastąpić, ale prawdopodobnie zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie jeszcze większe. Wynika to z faktu, że także coraz więcej panów dba o swój wizerunek i chcą oni dobrze wyglądać. Już w dobrych salonach kosmetycznych trzeba poczekać na swoją wizytę, a więc warto rozważyć, czy nie przekwalifikować się w tym kierunku i nie rozpocząć nowego rozdziału w swojej karierze. 

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.