Branża kosmetyczna rozwija się dość prężnie. Ile zarabia makijażystka? Czy zawód wizażystki jest wymagającym zajęciem? Przeczytaj, czy jest to opłacalne.

Profesjonalnie zrobiony makijaż potrafi zmienić całkowicie wygląd. Choć taki make-up kojarzy się większości z weselami lub innymi uroczystościami, to coraz więcej pań korzysta z usług makijażystek i wizażystek również na co dzień. Jakie usługi oferują salony piękności? Ile zarabia makijażystka i jakie kwalifikacje musi mieć, by wykonywać ten zawód?

Zakres obowiązków makijażystki – czym się zajmuje?

Pojęcie makijażystki i wizażystki jest stosowane zamiennie i zresztą słusznie, to są to pokrewne zajęcia. Obie panie zajmują się kreowaniem wizerunku swojej klientki, począwszy od doradztwa, a skończywszy na dopasowaniu stylizacji do okoliczności. Zadaniem makijażystki jest nie tylko wykonanie poprawnego makijażu, który będzie pasować do charakteru klientki czy okoliczności, na które jest on zrobiony. Usługa musi być kompleksowa. Zatem na początku wizażystka powinna przeprowadzić wywiad z klientką i ocenić jej stan cery. Makijaż powinien być wykonany przy użyciu profesjonalnych kosmetyków, a na koniec utrwalony, by utrzymał się w niezmienionym stanie przez cały dzień, a w razie potrzeby też i noc. Wizażysta dodatkowo zadba też o dobranie odpowiedniej fryzury do okoliczności, a także dodatków, dzięki którym stylizacja będzie spójna i co ważniejsze wyjątkowa. 

Jak wygląda praca wizażystki?

Zakres codziennych obowiązków wizażystki skupia się  nie tylko na obsłudze klientek, ale też odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy i sprawdzaniu obowiązujących trendów. Dobra kosmetyczka nie tylko ma odpowiednie kwalifikacje, ale cały czas się szkoli, by śledzić obowiązujące trendy modowe. Wówczas może liczyć na dużą ilość zleceń, a tym samym na wyższe zarobki. Zatem to ile zarabia makijażystka, jest w dużej mierze uzależnione od umiejętności i podążania za najnowszymi trendami. Na co dzień w pracy wizażystka wykonuje profesjonalne makijaże dopasowane do typu urody. Dba też o cały wizerunek swoich klientek, a więc doradza im w dopasowaniu koloru włosów i fryzury, a także w doborze stroju i biżuterii, która ma podkreślić walory urody. Praca w tym zawodzie jest bardzo ciekawa i codziennie staje się przed nowymi wyzwaniami, które pozwalają się sprawdzić i weryfikują umiejętności. 

Jak zostać wizażystką?

Jak w każdym zawodzie, tak też w branży kosmetycznej bardzo ważne są szkolenia. Dzięki nim można podnieść swoje kompetencje, ale też być na bieżąco z trendami obowiązującymi w danym czasie. By zostać kosmetyczką lub wizażystką, można zapisać się do szkoły policealnej. Można również uczestniczyć w indywidualnych kursach makijażu lub wizażu. Dostępne są one w całej Polsce w różnych placówkach szkoleniowych. Warto pamiętać, że zawód ten jest rzemieślniczy, a więc po ukończeniu stosownej szkoły można przystąpić do egzaminu i zostać czeladnikiem, a następnie mistrzem. Mając takie kwalifikacje, można liczyć na dużo wyższe wynagrodzenia za pracę. 

Ile zarabia makijażystka? Zarobki w branży beauty

To, ile zarabia makijażystka, jest uzależnione od paru czynników. Przyjmuje się jednak, że średnio w tej branży można miesięcznie zarobić ponad 4500 złotych brutto. Zarobki są uzależnione nie tylko od umiejętności, ale też lokalizacji salonu kosmetycznego. W większych miastach ceny usług są wyższe, a więc i zarobki są większe. Są jednak klientki, które nie zwracają uwagi na cenę, a najważniejszy dla nich jest perfekcyjnie wykonany makijaż. Są one w stanie zapłacić więcej i wcześniej umówić się na wizytę, by trafić do konkretnej stylistki. Dobry makijażysta może miesięcznie zarobić nawet dwa razy więcej, niż wynosi średnia krajowa. 

Makijaż i wizaż – czy warto wykonywać ten zawód?

Średnie miesięczne zarobki brutto w zawodzie makijażystki i wizażystki są na dość wysokim poziomie, a więc opłaca się zainwestować w szkolenia i zająć się tą profesją. Oczywiście same umiejętności nie wystarczą, bo liczy się też pasja i chęć do pracy. Specjalistki z tej branży cały czas się szkolą i inwestują w siebie, a to przekłada się na większą ilość zleceń i wyższe zarobki. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, bo lubisz tę pracę, nie boisz się uczestnictwa w szkoleniach i kursach, to jest to zawód stworzony dla Ciebie. 

Czy opłaca się pracować w branży beauty?

Wiadomo, ile zarabia makijażystka średnio miesięcznie, a więc można potwierdzić, że jest to opłacalny zawód. Dodatkowo zapotrzebowanie na tego typu usługi cały czas rośnie, a profesjonalne makijażystki często mają zajęte terminy na dwa miesiące do przodu. Kluczem do sukcesu jest pasja, zaangażowanie i podnoszenie swoich umiejętności. Wówczas możesz liczyć na stałe i wysokie zarobki, a także satysfakcję z pracy.

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.