Lakieru hybrydowego nie da się zmyć zwykłym zmywaczem do paznokci. Jak zdjąć hybrydę, aby nie uszkodzić płytek paznokcia? Poznaj sposoby na szybkie i bezpieczne usuwanie hybryd, którego podejmiesz się we własnym domu. Opisujemy je krok po kroku.

Manicure hybrydowy, utwardzany za pomocą lampy UV, to bardzo popularna w ostatnich latach metoda zdobienia paznokci. Trwałe i estetycznie wyglądające zdobienie utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci to jednak spore wyzwanie. Wie to każda klientka salonu kosmetycznego, która choć raz postanowiła samodzielnie zmyć kolor z płytek. Jeśli chcesz zdjąć hybrydę frezarką lub zmyć acetonem, koniecznie sprawdź, jak to zrobić, by usunąć manicure bez szkody dla stanu płytek.

Czy da się zdjąć hybrydę w domu?

Zdecydowanie najłatwiejszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie lakieru hybrydowego z płytek paznokcia jest skorzystanie z usług wykwalifikowanej kosmetyczki. Nawet jeśli nie zamierasz robić nowego manicure, możesz umówić się na samo ściąganie hybrydy. Specjalistka szybko usunie kolorową warstwę za pomocą frezarki i ładnie opiłuje płytkę. Taka usługa kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych i trwa zaledwie kilka-kilkanaście minut.

Jednak co zrobić, gdy salony kosmetyczne są zamknięte albo z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz się udać do żadnego z nich? Samodzielne usunięcie lakieru hybrydowego w domu jest możliwe, jednak wymaga nieco czasu, a także sporo staranności i uważności. Na początek trzeba też się zaopatrzyć w kilka niezbędnych akcesoriów.

Zdejmowanie lakieru hybrydowego – instrukcja krok po kroku

Przystępując do zdejmowania hybryd, na początek zdecyduj, czy chcesz zrobić to w sposób mechaniczny (do tego będzie Ci potrzebna frezarka lub komplet pilników), czy też wolisz usunąć hybrydę acetonem – wówczas potrzebujesz butelki wspomnianej substancji, kawałka folii aluminiowej oraz dobrego pilnika i patyczka lub kopytka do odsuwania resztek lakieru. 

Ponieważ większość z nas nie ma w domu frezarki, częściej wybierana jest metoda z acetonem. Jeśli jednak zamierzasz regularnie sama zdejmować hybrydę w domu, zastanów się nad zainwestowaniem we frezarkę. W zależności od jakości sprzętu za komplet trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Usunięcie hybrydy za jej pomocą jest o wiele szybsze, niż korzystanie w tym celu z pilników.

Ściąganie hybrydy frezarką

Masz własną frezarkę? Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Następnie:

  1. Wybierz odpowiedni frez i kierunek oraz tempo obrotów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdejmowaniem hybryd, zacznij od małej prędkości, aby nie uszkodzić niechcący płytki lub skórek.
  2. Rozpocznij ściąganie hybrydy. Zalecane jest założenie najpierw frezu gruboziarnistego. Gdy już usuniesz za jego pomocą wierzchnią warstwę lakieru,  wymień frez na średni. Wykończ delikatnie drobnoziarnistym frezem. Nie dociskaj zbyt mocno frezarki do paznokci. Jeśli czujesz ból, zmniejsz nacisk i/lub wymień frez na drobniejszy.
  3. Unikaj stosowania frezarki na czystych paznokciach. Ewentualne resztki lakieru usuniesz już pilnikiem albo polerką.
  4. Wyczyść i zdezynfekuj części frezarki, a paznokcie przetrzyj wacikiem nasączonym wodą i zastosuj odżywkę lub krem.

Jak zmyć hybrydę acetonem?

Przygotuj dobry pilnik do paznokci, waciki, kawałki folii aluminiowej i aceton.

  1. Spiłuj na tyle, na ile jest możliwe, zewnętrzną warstwę lakieru.
  2. Nasącz waciki acetonem i po kolei nałóż je na paznokcie, po czym owiń każdy z nich folią aluminiową. Zabezpiecz tak, aby płyn nie wyciekał.
  3. Odczekaj 10 minut, po czym zdejmij folię i waciki. Za pomocą pilnika usuń kolejną warstwę kolorowej, zmiękczonej płytki.
  4. W razie potrzeby powtórz procedurę jeszcze raz lub dwa razy. Pamiętaj, aby nigdy nie odrywać manicure hybrydowego na siłę. W ten sposób mogłabyś usunąć lakier wraz z warstwą paznokcia.

Czy da się zdjąć hybrydę bez acetonu i frezarki?

Teoretycznie można ściągnąć hybrydę w domu, nie mając ani frezarki, ani acetonu. Jeśli posiadasz komplet dobrych pilników o zróżnicowanej gradacji, możesz pokusić się o mechaniczne spiłowanie lakieru za ich pomocą. Przygotuj się jednak na to, że będzie to dość męczący i długotrwały proces. Musisz też bardzo uważać na to, aby resztek lakieru nie spiłować razem z zewnętrzną warstwą paznokcia. Na koniec koniecznie zastosuj dobrą odżywkę.

Wybierz najlepszy sposób usuwania lakieru hybrydowego z paznokci

Wiesz już, jak zdjąć lakier hybrydowy w domowym zaciszu. Jak widać, jest to możliwe, wymaga jednak posiadania potrzebnych akcesoriów i nieco czasu.

Bez względu na to, na który sposób się zdecydujesz, przede wszystkim musisz pamiętać, by nie zniszczyć paznokci, usuwając lakier wraz z warstwą naturalnej płytki. Takie postępowanie spowoduje, że Twoje paznokcie przez długi czas nie będą wyglądać dobrze. Ich odbudowa może potrwać nawet kilka tygodni. Zarówno frezarka, jak i aceton muszą być stosowane ostrożnie i zgodnie z zaleceniami. Lepiej unikać pośpiechu, aby po zabiegu cieszyć się dobrą kondycją paznokci.

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.