W dzisiejszych czasach, zawód kosmetyczki cieszy się coraz większą popularnością. Zapotrzebowanie na zabiegi kosmetyczne stale rośnie, a salony kosmetyczne odwiedzają coraz młodsze kobiety oraz coraz większe grono mężczyzn. Jeśli interesuje Cię kariera w branży beauty, zapraszamy do zapoznania się z artykułem, z którego dowiesz się, jak zaplanować zdobycie nowego zawodu kosmetyczki. Jak zostać kosmetyczką?

Kosmetyczka – charakterystyka zawodu. Czym zajmuje się kosmetyczka?

Czym zajmuje się kosmetyczka? W zakresie obowiązków kosmetyczki znajduje się wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej i pielęgnacyjnej, a także udzielanie konsultacji kosmetycznych, które mogą przyczynić się do poprawy wyglądu.  

Wśród wykonywanych zabiegów wyróżniamy między innymi:

 • Manicure i pedicure
 • Regulację brwi
 • Zabiegi złuszczające, nawilżające skory twarzy, szyi, dłoni, dekoltu, dłoni, stóp i ciała 
 • Pomoc w doborze pielęgnacji domowej
 • Depilację twarzy i ciała 

Popyt na tego typu usługi stale rośnie. 

Predyspozycje do zawodu

Podobnie, jak w przypadku innych zawodów, również zawód kosmetyczki wyróżnia pewne cechy, którymi powinna wykazywać się dobra kosmetyczka. 
Każdy może nabyć wiedzę teoretyczną, wykształcenie i wymagane kwalifikacje, dzięki szkole zawodowej, technikum, kursom i szkoleniom,  szkołom policealnym egzaminom i praktyką. Pozostaje pytanie, czy każda osoba nadaje się do wykonywania danego zawodu? 

Jakie umiejętności i zestaw cech są szczególnie przydatne w zawodzie kosmetyczki? 

 • Zdolności manualne
 • Cierpliwość 
 • Uprzejmość
 • Poczucie estetyki

Praca kosmetyczki – ścieżka edukacji i kariery 

Aby wykonywać ten zawód i świadczyć usługi dla klientów w gabinecie kosmetycznym, należy ukończyć odpowiednią ścieżkę edukacyjną. Na początku warto podkreślić różnice pomiędzy kosmetyczką a kosmetolog, ponieważ zarówno ich kompetencje, tytuł zawodowy jak i uprawnienia różnią się. Kosmetolog musi ukończyć 3 letnie studia na uczelni wyższej. 
Wyróżniamy również technika usług kosmetycznych. Aby uzyskać tytuł technika usług kosmetycznych, należy ukończyć szkołę średnią lub policealną na kierunku technik usług kosmetycznych, która kończy się egzaminem zawodowym. 

Kosmetyczką może zostać praktycznie każdy, natomiast praca w salonie kosmetycznym z klientką i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wymaga potwierdzenia umiejętności kosmetyczki przynajmniej kursami lub szkoleniami, kosmetyczka powinna mieć wiedzę i umiejętności do podjęcia pracy i wykonywania różnych zabiegów. Osoba ta powinna być pewna swoich umiejętności. 

Jakie kroki warto rozważyć, aby Istnieje kilka opcji:

 • Uczęszczanie do technikum lub szkoły policealnej o takim profilu
 • Ukończenie szkoły zawodowej 
 • Kursy, szkolenia w celu zdobycia wiedzy praktycznej i teoretycznej
 • Przystąpienie do egzaminu czeladniczego, rzemieślniczego, mistrzowskiego 
 • Kształcenie w tym kierunku na studium, studiach z kosmetologii

Jaką szkołę warto wybrać?

Wiesz już, jak zostać kosmetyczką, ale jeśli zastanawiasz się, która szkole i ścieżkę w zdobyciu kwalifikacji wybrać, należy zastanowić się, jakie zabiegi chcesz wykonywać – niektóre z nich wymagają podstawowej wiedzy, inne dużej wiedzy i praktyki, na przykład wizaż, ultradźwięki. Jeśli chcesz wykonywać bardziej skomplikowane pielęgnacje, powinnaś uzyskać wiedzę z zakresu dermatologii, fizjologii, anatomii. Praca w zawodzie kosmetyczki, prowadzenie własnej działaności gospodarczej, lub praca w gabinecie kosmetycznym u innej osoby, wiąże się z odpowiedzialnością , zawód kosmetyczki wiąże się z ingerencją w czyjeś ciało i/lub twarz. Wobec tego, kosmetyczka to osoba niezwykle obarczona zaufaniem klientów, którzy się do niej zgłaszają. 

Czy warto zostać kosmetyczką? Ile zarabia kosmetyczka?

Czy warto decydować się na podjęcie ścieżki kształcenia w kierunku kosmetyczki? Dzisiejsze czasy wykazują duże zainteresowanie oraz popyt na tego typu usługi, co wiąże się również z wysokimi zarobkami w przypadku wykonywania usług na wysokim poziomie i uzyskaniu dużej bazy klientów. Praca ta może przynieść wiele radości i satysfakcji szczególnie osobą, dla których pielęgnacja i kosmetyka stanowi pasję. Kosmetyczka to niezwykle wdzięczny zawód, ponieważ dzięki wiedzy i doświadczeniu,poprawia ona wygląd oraz samopoczucie klientów, a efekty są szybko zauważalne. 

Jeśli chcesz zostać w przyszłości kosmetyczką, technikiem lub kosmetologiem, już dziś zaplanuj w odpowiedni sposób ścieżkę edukacji, rozwoju i przyszłej kariery. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szkołę zawodową, technikum, studia, kursy czy szkolenia, najważniejsze jest odpowiednie zaangażowanie, ciągłe doszkalanie, zdobywanie wiedzy w nowych dziedzinach kosmetologii i czynna praktyka. 

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.