Niezależnie od wielkości miasta, statusu majątkowego czy wieku – kobiety chcą zadbać o swoje paznokcie. Dlatego też stylistka paznokci znajdzie zatrudnienie, a nawet potencjalne klientki praktycznie wszędzie, gdzie tylko się pojawi. Jednakże największą zagwozdką jest kwestia realnych zarobków. W sieci znajdziemy wiele rankingów, jak i historii sukcesów, które mówią nawet o pięciocyfrowych kwotach, jednak ile z tego jest realne do osiągnięcia? Sprawdźmy, ile zarabia stylistka paznokci, jakie potrzebuje kwalifikacje, a także czy lepiej wybrać etat, czy może własną działalność?

Czym zajmuje się manikiurzystka?

Zanim jednak będziemy analizować ile złotych miesięcznie można zarobić w tej profesji, odpowiedzmy sobie na pytanie – jak zostać stylistką paznokci oraz jakie zadania będą jej stawiane? Zacznijmy zatem od początku!

Stylistka paznokci to zawód, który nie wymaga ukończenia wyższej uczelni, jednak mile widziane są kursy związane z ochroną zdrowia, a także te, które kierunkują w samym zawodzie. Na przykład profesjonalny kurs stylizacji paznokci oraz tego jak je przedłużać. Stylista paznokci może specjalizować się w określonych metodach, jak i oferować całą gamę w swoim salonie, np:

  • manicure i pedicure żelowy – czyli robienie paznokci określonym produktem na dłoni lub stopach (żelem)
  • manicure hybrydowy – najbardziej popularny obecnie sposób malowania paznokci na dłoniach;
  • pedicure hybrydowy;
  • przedłużanie paznokci – na formach, żelami lub innymi technikami;
  • zdobienie paznokci na dłoniach lub stopach z wykorzystaniem różnych produktów (a nawet cyrkonii)

Tym samym, możemy podsumować, że stylistka paznokci to osoba, która zajmuje się dbałością o płytkę paznokcia dłoni i stóp swojej klientki. Może to zrobić w różny sposób, od nakładania tradycyjnego lakieru, po zdobienia czy przedłużania.

Jak można rozpocząć pracę jako stylistka paznokci? Warto zacząć od wykonania kilku szkoleń związanych z samym tematem. Lepsze poznanie narzędzi oraz samej techniki pozwoli na znalezienie pierwszej pracy, a następnie zwiększyć swoje zarobki. Naturalnie doświadczone stylistki paznokci nie mają już takiego problemu, ponieważ ten zawód cieszy się dużym zainteresowaniem i wiele salonów po prostu szuka nowych pracowników.

Kurs płatny czy dofinansowany?

Skoro już poruszony został temat związany z rozwojem, warto przyjrzeć się metodom na ciągły rozwój. Na początku drogi młode stylistki mogą liczyć na dofinansowanie na przykład z Powiatowych Urzędów Pracy na pierwsze szkolenia, które pomogą w zdobyciu pierwszych umiejętności, a także, by się przebranżowić. Warto ciągle stawiać na poszerzanie umiejętności, niezależnie od tego ile kosztuje kurs. Chociażby ze względu, że same zarobki mogą być wyższe. Stylistki, które potrafią robić skomplikowane zdobienia, mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych netto więcej od tych, które robią standardowe manicure czy pedicure. No dobrze, kilka tysięcy, ale od jakiej kwoty można zacząć?

Wynagrodzenia w branży kosmetycznej

Przejdźmy zatem do konkretów! Na jakie zarobki można liczyć? Średnie zarobki stylistki paznokci mogą oscylować między 4000 zł, a nawet 12000 złotych brutto, zarobki mogą się różnić w zależności od miasta, umiejętności czy nawet renomy salonu. Naturalnie na najlepsze stawki mogą liczyć osoby, które posiadają własny salon kosmetyczny i nie muszą dzielić się z pracodawcą.

Często zarobki mogą różnić się w zależności od umowy i wewnętrznych ustaleniach. Niekiedy manicurzystka może liczyć na pensję podstawową, która nie przekracza przeciętne zarobki w kraju oraz prowizję od każdego obsłużonego klienta. Im bardziej zaawansowane prace, tym wyższa prowizja. Można zatem wydedukować, że dobra stylistka, która ma większe doświadczenie i umiejętności, może liczyć na naprawdę dobrą pensję na koniec miesiąca. Nie tylko wykona drogie przedłużanie paznokci żelowych czy zdobienia, ale i jest w stanie szybciej obsłużyć swoje klientki. 

To ile naprawdę zarabia manikiurzystka?

Zarobki stylistki paznokci w Polsce zależą od wielu czynników. Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby w większych miastach, które mają stałe klientki, a także są polecane i są w stanie przyciągnąć nowych klientów. Właściciele salonów dodatkowo nagradzają takie osoby, bo nie tylko mają zapełnione grafiki po brzeg, ale jeżeli nie mają dostępnych terminów, potrafią zapewnić klientów także innym pracownikom w studio. 

Jeżeli kosmetyczka długo pracuje w salonie, może liczyć na zarobki w okolicach 6500 zł brutto na Śląsku, po 9000 zł brutto w stolicy, plus dodatki. Może ona też otworzyć własną działalność i potroić takie zarobki. Jednak nie można zapominać o kosztach prowadzenia działalności – zakupie drogiego wyposażenia na start, ZUS, a także kosztach wynajęcia lokalu. Choć alternatywą może być mobilne świadczenie usług. Zmniejszy to liczbę klientek w ciągu dnia (bo dojazd też trwa), ale zawsze można go wkalkulować w cenę wykonania stylizacji.

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.