Zawód stylistki jest ciekawym zajęciem, wymagającym, ale dającym satysfakcję. Jak zostać stylistką? Zobacz, jakie predyspozycje musi posiadać stylistka.

Zawód stylistki nie jest do końca scharakteryzowany. Wiadomo, że jest to osoba odpowiadająca za tworzenie wizerunku swoich klientów. Jak jednak wygląda dzień w tej branży? Ile można zarobić i jak zostać stylistką, by spełnić się w tym zawodzie? Przeczytaj, a może przekonasz się, że jest to zajęcie stworzone dla Ciebie.

Zawód stylista – zakres obowiązków

Stylista jest odpowiedzialny za cały wizerunek swojej klientki. Musi więc ją poznać i sprawdzić, co lubi, a w czym i kiedy czuje się źle. Stworzenie dobrej stylizacji polega na dopasowaniu do siebie wszystkich elementów wizerunku, począwszy od fryzury, makijażu i manicure, a skończywszy na stroju i dodatkach. Zakres obowiązków jest dość szeroki w tej kwestii. Oczywiście im większy zakres usług oferuje stylistka, tym łatwiej może wykreować kompletny wizerunek swojej klientki. Nie każda jednak stylistka wie, jak zrobić manicure czy umie wystylizować rzęsy. W tym zawodzie ważna jest zatem współpraca z doświadczonymi i kompetentnymi specjalistkami z branży beauty. Wszystko po to, by móc zadbać o każdy szczegół. 

Stylistka – jakie szkolenia należy zrobić?

Jak zostać stylistką, by osiągnąć sukces w tej branży? Przede wszystkim ważne są umiejętności, które powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. W zakresie stylizacji można uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach, które są organizowane w całej Polsce. Z racji tego, że ten zawód staje się coraz popularniejszy, to także oferta szkół jest coraz większa. Możesz zapisać się do szkoły policealnej, ale również szkoły wyższe zaczynają tworzyć kierunki o specjalizacji wizaż czy stylizacja. Oferta kursów i szkoleń jest obszerna, a więc bez problemu można znaleźć idealnie dopasowany do wymagań. Ważne jest, by cały czas rozwijać się w tej dziedzinie i podążać za obowiązującym i trendami. A więc im więcej ukończonych szkoleń i wyższe kwalifikacje, tym możesz liczyć na większą ilość klientek. 

Jak zostać stylistką? Poznaj tajniki tego zawodu!

Marzeniem wielu kobiet jest zostanie osobistą stylistką, która dba o wizerunek swojej klientki na co dzień i pomaga jej w wyborach związanych z codziennymi i wyjściowymi stylizacjami. Praca osobistej stylistki jest niezwykle ciekawa i sprawia ogromną satysfakcję. Można pomóc komuś zmienić swój wizerunek, poczuć się wyjątkowo, a często też zacząć wszystko od nowa. W zawodzie osobistej stylistki najważniejsze są kompetencje i umiejętność słuchania potrzeb klientów. Nie chodzi o to, by dobrać strój do sylwetki według obowiązujących trendów. Ważniejsze jest to, by klientka czuła się dobrze i komfortowo. Stylistka ma sprawić, że klientka poczuje się jak gwiazda i wzrośnie jej poczucie własnej wartości. Można zatem powiedzieć, że stylistka jest też trochę psychoterapeutką, która wysłucha, wspomoże w trudnych chwilach i sprawi, że poczuje się znacznie lepiej.

Ile zarabia stylista?

Zarobki stylisty są różne, a wszystko zależy od zakresu usług, jakie świadczy. Personal shopper zarobi mniej niż stylista, który dodatkowo zajmuje się też stylizacją fryzur i makijażem. Średnio się jednak przyjmuje, że zarobki na stanowisku osobistej stylistki wynoszą około 5000 złotych brutto. Zdobyte doświadczenie, pasja i zaangażowanie, udział w szkoleniach i podnoszenie swoich kwalifikacji przyczynia się do zdobywania większej ilości zleceń, a tym samym do wyższych przychodów. Wszystko zatem zależy od własnego wkładu, potrzebnego w tym zawodzie wyczucia i często też szczęścia, które jest ważne w każdym biznesie. 

Czy warto zostać osobistą stylistką?

Wiadomo już, jak zostać stylistką i ile zarabia się w tym zawodzie, ale czy jest to zajęcie dla wszystkich? Czy warto pracować jako osobista stylistka? Zawód ten nie jest dla wszystkich, bo przede wszystkim trzeba się interesować modą i całą branżą beauty. Na bieżąco należy śledzić trendy i cały czas się szkolić. Otrzymać zlecenie można szybko, ale wykonać je perfekcyjnie nie każdy potrafi. Jest to przede wszystkim ciągła praca z klientem, a więc trzeba kochać i szanować ludzi. Trzeba umieć ich słuchać i mieć smykałkę do tworzenia ciekawych stylizacji i wizerunku, który podniesie samoocenę klienta. Jeśli masz takie umiejętności, to będziesz mogła spełnić się w tym zawodzie. 

Jak zostać stylistką? Można ukończyć kursy, pójść do szkoły policealnej lub na wyższą uczelnię, ale szkolenia i certyfikaty to nie wszystko. Trzeba kochać modę i lubić pracę z ludźmi. Koniecznie trzeba też śledzić obowiązujące trendy, ale też umieć słuchać i do każdego zlecenia podchodzić indywidualnie. Wówczas praca z pewnością będzie satysfakcjonująca, zarobki wysokie, a zleceń dużo. 

Asia (15)

Asia to prawdziwa łowczyni trendów w świecie manicure. Jej artykuły to kompendium wiedzy o najnowszych stylach i innowacjach w pielęgnacji paznokci. Joanna jest absolwentką szkoły wizażu i stylizacji, a swoją przygodę z paznokciami rozpoczęła od prowadzenia popularnego bloga. Dzięki swojemu zmysłowi estetycznemu i umiejętności dostrzegania nadchodzących trendów, Joanna stała się cenioną redaktorką w "CzasPaznokci". Jej artykuły nie tylko inspirują, ale także edukują, pomagając czytelnikom świadomie wybierać stylizacje, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowość.